חיפוש חיפוש
search

המאגר הגנטי לאיסוף גללי כלבים – יוצא לדרך! | 01/01/1970

שעת האירוע

כלבים, אחריות, קהילה, מאגר גנטי ומה שביניהם

כמעט בכל בית יש כיום חיית מחמד, כלב, חתול, איגואנה, שרקן ועוד. ברור לכולם, כי חיות המחמד תופסות מקום חשוב בחיינו ובליבנו. עם זאת, יש לזכור כי בהחזקת בעל חיים, לצד האהבה והליטופים, קיימת האחריות שלנו לטיפול בבעל החיים , לשמירה על סביבה נקייה וחוקי העזר בנושא.

תופעת הכלבים המשוטטים ללא בעליהם וצואת הכלבים שאינה נאספת- מהווים מטרד סביבתי ותברואתי הפוגע באיכות החיים ביישוב. במוקד העירוני מתקבלות פניות רבות המלינות על צואת כלבים ברחבי היישוב ובגני המשחקים וכן על כלבים משוטטים שאינם קשורים ברצועה. ראש המועצה הגדיר את מיגור התופעה כיעד מרכזי, ובהתאם לכך מושקעים בנושא משאבים רבים להעלאת המודעות בקרב הציבור.

*מאמצים כלבים, מאמצים את החוק*

לפי חוק תקנות להסדרת הפיקוח על כלבים, התשס"ה – 2005, כל מי שמחזיק כלב שגילו מעל 3 חודשים חייב לקבל רישיון מהרשות המקומית והשירות הווטרינרי האזורי. לשם כך, על הכלב להיות מחוסן מפני מחלת הכלבת ויש לסמנו בסימן מיוחד. החוק קובע כי לא ניתן לשחרר כלב ללא השגחה. אם הכלב נמצא בחצר – יש לתלות שלט "זהירות כלב". גם כאשר יוצאים לטיול עם הכלב יש לקשור עם רצועה אשר לא תעלה על 5 מטרים ולשחרר רק באזורים המיועדים לכך, כמו פארק הכלבים.

החל מ- 1.7.2019, החלה המועצה המקומית לאכוף את חוקי העזר לאחזקה ושוטטות כלבים ברחבי היישוב. את פירוט סעיפי האכיפה ניתן למצוא באתר המועצה.

*חיה ותן לחיות – ניקיון*

לא פעם במהלך טיול בגינות המשחקים או במדשאות היישוב אנחנו מוצאים את עצמנו או את ילדינו מדלגים מעל גללי כלבים ואף דורכים עליהם. צואת כלבים היא מפגע אסתטי, תברואתי ובריאותי. טפילים, תולעים וחיידקים מסוכנים הגדלים בצואת הכלבים עלולים להדביק בעיקר את ילידנו, אשר מבלים שעות רבות במדשאות ובגני המשחקים.

מפגע זה נוצר בראש ובראשונה  על ידי בעל הכלב. בעלי כלבים יקרים, חשוב שתדעו: אתם  עוברים על החוק, ומסכנים את הציבור כאשר צואת כלביכם נשארת על המדרכות, המדשאות, גני המשחקים ובשטחים הציבוריים

הפתרון פשוט- קחו אתכם שקית לכל טיול עם כלבכם, אספו וזרקו בפחים הייעודיים. עזרו לנו לשמור על המדשאות והרחובות נקיים מצואת כלבים.

*המאגר הגנטי – יוצא לדרך!*

לאחר 3 שנים של הכנות, בדיקות, מבחנים משפטיים וגיוס תקציבים-המאגר הגנטי של כלבי קצרין יוצא לדרך! החל מה-15.7 תחל הקמת מאגר גנטי של כלל הכלבים בקצרין. מטרת הפרויקט, שמירה על ניקיון המרחב הציבורי: רחובות, גינות ציבוריות, גני משחקים ומדרכות, ומניעת שוטטות כלבים ללא השגחה.

המאגר הגנטי לכלבי קצרין הינו מיזם משותף של המועצה המקומית קצרין, מעבדת GGA מקצרין, חברת אל-גלל, אשכול מזרחי, המשרד לפיתוח הנגב והגליל והמשרד להגנת הסביבה.

איך זה עובד?
הקמת המאגר מתבססת על דגימות פרווה לא פולשניות אשר יילקחו בעת ביקור עם הכלב אצל הווטרינר.

כמה זה עולה?
בדיקה במכון עולה כ-250 ₪, אולם בשלושת חודשי הקמת המאגר- לקיחת הדגימה מסובסדת לחלוטין ותהיה ללא עלות.

לאן לגשת עם הכלב? בכל אחת ממרפאות הווטרינריה שבהסדר אשר נמצאות בקצרין:

ד"ר סולטאן איברהים, ד"ר עמאר חליחל  04-8503109

ד"ר אפרת רונן הראל

04-6850073

ד"ר יאיר פיאלקוב

04-6962549

חשוב לדעת – בדיקה זאת הינה חובה. לא יינתן רישיון אחזקה לכלב ללא לקיחת דגימה.

 

לסיכום,

הולכים עם הכלב קשור ברצועה

אוספים אחריו

מגיעים לתת דגימת שיער לא פולשנית

שומרים על קצרין נקייה!

בכל שאלה ניתן לפנות למוקד 106 – 04-6962536

בהצלחה

 

הרשמה